Zdecydowana większość Polek menopauzę przechodzi między 50. a 52. rokiem życia. Związane z nią nieprzyjemne dolegliwości o różnym nasileniu mogą pojawić się już kilka lat wcześniej. Zatem, gdy kobieta zdecydowanie po czterdziestce zaczyna się gorzej czuć, ona sama i niejednokrotnie otoczenie zrzucają wszystko na "babskie hormony".
Tymczasem warto pamiętać, że uderzenia gorąca czy nadmierna potliwość, nawet występujące łącznie, to objawy, które mają też inne przyczyny. Bywa, że dokuczają osobom bardzo młodym, także mężczyznom. W każdym wieku, gdy pojawią się niepokojące symptomy, przed samodzielnym postawieniem diagnozy przyda się solidny przegląd stanu zdrowia. Nie ma powodu, by nie przechodziły go kobiety dojrzałe.
Podejrzewasz, że przechodzisz menopauzę? Porozmawiaj o tym z lekarzem pierwszego kontaktu czy ginekologiem. Nawet jeśli masz rację i dolegliwości są jak najbardziej naturalne, wcale nie musisz się tak męczyć. Istnieje szereg rozwiązań, które pozwolą skutecznie łagodzić dolegliwości.
Nie można zapominać, że uderzenia gorąca, zlewne poty, ale także inne objawy typowe dla menopauzy, które upewniają cię w przekonaniu, że to ona (np. zaburzenia nastroju, pogorszenie stanu skóry, włosów), mogą też towarzyszyć różnym chorobom ogólnoustrojowym. Często stoi za nimi choćby nieprawidłowa praca tarczycy.
Jeśli twoje samopoczucie wyraźnie się pogarsza, warto zrobić podstawowe badania. Przynajmniej raz w roku osoby po 40. roku życia, szczególnie te z nadwagą i należące do grupy ryzyka rozwoju chorób układu krążenia (czyli w Polsce niestety większość), powinny wykonać:
Nawet nie wiesz, kiedy ostatnio robiłaś takie badania? Na pewno nie zaszkodzą, nawet jeśli to "tylko menopauza". Tym bardziej, że akurat ona nie wyklucza innych problemów ze zdrowiem, a może im sprzyjać.
Przypominamy, że aktualnie realizowany jest program „Profilaktyka 40 PLUS", który każdej ubezpieczonej osobie po czterdziestym roku życia pozwala część z tych badań wykonać bezpłatnie. Czas tylko do końca tego roku.
Czasem objawy wyraźnego przegrzania organizmu (wypieki na twarzy, nadmierne pocenie) mają osoby z nadciśnieniem tętniczym i innymi nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu krążenia. Nie można tego lekceważyć, bo to w Polsce prawdziwa plaga. Nadciśnienie tętnicze to problem 10 milionów Polaków. Choroby krążenia okazują się głównym zabójcą w naszym kraju.
Oczywiście, nadciśnienie nie musi dawać żadnych objawów. Ewentualne dolegliwości niech będą dodatkową motywacją do badań kontrolnych. Mierz często ciśnienie, to nie boli. Wszelkie wątpliwości i nieprawidłowości skonsultuj z lekarzem. Zasadniczo za normę uznaje się wynik poniżej 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego i poniżej 90 mmHg w przypadku rozkurczowego. Jeśli jednak twoje pomiary regularnie zbliżają się do górnej granicy normy, warto już zachować czujność i przyjrzeć staranniej stylowi życia. Na tym etapie często jeszcze można - choćby modyfikacją diety i aktywnością fizyczną - ustrzec się przed problemami w przyszłości.
Niejednokrotnie osoba, która nadmiernie się poci, zna przyczynę, ale ją bagatelizuje. Tak bywa wtedy, gdy przegrzanie organizmu jest związane z otyłością lub przewlekłym stresem. „Kochanego ciała nigdy za dużo", „to tylko nerwy, przejdzie" – czasem słyszy się takie opinie. Tymczasem nieprzyjemne objawy to tylko jeden z wielu motywów do redukcji masy ciała i walki ze stresem.
Otyłość i przewlekły stres są groźne dla zdrowia i życia. Niejednokrotnie zapanowanie nad prawdziwymi przyczynami „błahych" dolegliwości wymaga specjalistycznego wsparcia. Na początek zrób pierwszy krok i porozmawiaj z lekarzem pierwszego kontaktu. Fakt, w pandemii dostęp do lekarza jest trudniejszy, ale możliwy.
Naturalna zmiana poziomu hormonów kobiecych może wyraźnie wpływać na nasze samopoczucie, chociaż wiele kobiet przechodzi przez ten okres łagodnie. Czasem wystarcza zmiana stylu życia – więcej snu, relaks, lżejsza dieta. Wielu kobietom pomagają preparaty z fitoestrogenami, w które obfituje soja czy koniczyna czerwona. Jeśli jednak nie działają, nie ma sensu się męczyć. Czas pomyśleć o skuteczniejszych, a zarazem bezpiecznych dla ciebie, metodach, które pomoże dobrać lekarz.